Stockholms Hundkapplöpningssällskap

Nyfiken på sporten

Att komma in i en ny sport kan vara svårt om man aldrig tidigare har sysslat med den. På hundkapplöpningssporten gemensamma hemsida kan du läsa mer.

 

Här kan du läsa en artikel som publicerades i Hundsport 6/2021

 

Tillfällen för Prova-på/Unghundsträning - notera justering av kostnad, gulat längre ner

Planerade UH-träningar 2023 (ev ändringar flaggas i FB-gruppen för UH-träningen).

8 oktober

 

Här kan du läsa mer om du funderar på att tävla med din Greyhound/Whippet i framtiden.

 

Anmälan till unghundsträning/prova-på-träning SKA föranmälas via mail.

Träningsanmälan tas endast emot måndag t.o.m senast kl 18.00 på onsdagen samma vecka som träningen ärDet är först till kvarn som gäller.

För anmälan (endast mail) och eventuella frågor:
Maila unghundstraning(at)hundkappstockholm.se

Information som behövs till anmälan

  • Ägarens namn, Tel-nr, E-mail
  • Hundens namn, Ras, Ålder
  • Ev. annan info - exvis boxträning, harkontakt, SHS-medlem etc
     

Unghundsträningen kostar 125 kronor/hund (medlemmar 65kr) och för att undvika kontanthantering ska ni betala in avgiften innan träningen MEN först EFTER att ni fått bekräftelse på att ni finns med på träningslistan.

Betalning görs antingen via swish till 123 267 1519 eller till SHS bankgiro 351-9253. Oavsett hur du betalar, MÄRK betalningen (UH + hundens namn, eller ägarens namn om flera hundar), exvis "UH-Ettan" / UH-Pettersson.
 

  • Påminner om att det är ägarens ansvar att hund/hundar som anmäls/deltar i UH-träningen är i form - dvs friska, fräscha, skadefria samt har en god grundkondition. All träning sker på egen risk.
  • Det är viktigt att värma upp sin hund före träningen på banan - eftersom underlaget är sand som för en ovan hund är tungt att springa på - och att varva ner hunden efteråt. Samt att det är lika viktigt att ge hunden möjlighet till återhämtning och vila efter hård träning.
  • Unghundsträningen på Åkers Kanal Greyhound Park är öppen för alla (oavsett ras) som vill träna box och släphare med sina hundar. Det finns även möjlighet till kurvträning efter fast harmaskin för hundar som fyllt ett år. Träningen är begränsad för de hundar som springer på fasta harmaskinen på våra Prova på-/Unghundsträningar till max 1 varv eller 320-distansen.
  • Licensierade hundar hänvisas till ordinarie träningen.

 

Tidsschema (preliminärt):

Kl. 11.00: Boxträning och släphare
Fikapaus: Det kommer att finnas enklare fika att köpa i Cafeterian, kaffe, läsk och ibland bullar/tilltugg - självbetjäning. Betala gärna med Swish (info finns ovanför luckan) eller kontanter.
Kl. 13.00 (tidigast): Träning efter fast harmaskin

 

Tränarutbildning

Vid den tidpunkten när man kommit så långt att man vill börja ge sig ut och tävla med sin hund, ställs vissa krav på dig som är ägare och tränare. Det krävs licens för tränaren såväl som tävlingslicens för hunden för att få sätta igång.

Läs mer om vad som krävs av dig och din hund för att börja tävla på https://hundkapp.se/hundkapp/licenstagning.html.

Kontakta sedan SHS’s utbildningsansvarige (anja.martensson(at)gmail.com) för att tillsammans planera din tränarutbildning.

Kalender

 juni 2023 
1tor
Gun, Gunnel
2fre
Rutger, Roger
3lör
Ingemar, Gudmar
4sön
» Mera Hund
Solbritt, Solveig
5mån
Bo
6tis
 Sveriges nationaldag
Gustav, Gösta
7ons
Robert, Robin
8tor
Eivor, Majvor
9fre
Börje, Birger
10lör
» Tävling Åkers Kanal
Svante, Boris
11sön
» UH-träning
Bertil, Berthold
12mån
Eskil
13tis
Aina, Aino
14ons
» Uthyrd
Håkan, Hakon
15tor
» Uthyrd
Margit, Margot
16fre
» Uthyrd
Axel, Axelina
17lör
Torborg, Torvald
18sön
» Vinthundsdag
Björn, Bjarne
19mån
Germund, Görel
20tis
Linda
21ons
Alf, Alvar
22tor
Paulina, Paula
23fre
Midsommarafton
Adolf, Alice
24lör
 Midsommardagen
Johannes Döparens dag
25sön
David, Salomon
26mån
Rakel, Lea
27tis
Selma, Fingal
28ons
Leo
29tor
Peter, Petra
30fre
Elof, Leif